SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Sala Simsällskap
simning för alla

Sala Simsällskap bedriver simidrott inom i första hand simning,

men vi bedriver också friskvårdsaktiviteter såsom vattengymnastik och motionssim

 

Alla våra verksamheter bedrivs i Lärkans familjebad. 

 

En stor del av våra medlemmar deltar i simskola eller teknikgrupper, där de lär sig simningens grunder och finslipar simteknik. Många utvecklas sedan vidare i våra tävlingsgrupper på olika nivåer beroende på ålder och ambitionsnivå. Där de lär sig disciplin, samt att organisera sin vardag, de får även muskler som förbättrar både deras hållning och det generella välbefinnandet. På detta sättet gör Sala Simsällskap ett stort arbete med att förbättra hälsomedvetandet i Sala genom att var och en av våra simmare får en idrottslig utbildning. Våra simmare får även en bättre kroppsuppfattning som kan förbättra betygen både i idrott och andra ämnen.

 

Vi vill vara en förening för alla, men för att kunna klara av det behöver vi engagerade föräldrar i föreningen! Alla arrangemang och aktiviteter som vår förening genomför är beroende av att visst ideellt arbete utförs för att få ekonomin att gå ihop. Det är därför helt nödvändigt att alla ställer upp och engagerar sig på olika sätt för att allt skall fungera och för att vi tillsammans ska kunna utveckla klubben för framtiden. Det är dessutom väldigt roligt och spännande att på olika sätt vara delaktig i simmarnas olika aktiviteter och vara med ute på tävlingar och läger, samt ger en känsla av delaktighet och möjlighet till att kunna påverka.

 

Vi tackar alla våra sponsorer för att de bidrar till vårt arbete att förbättra bygden, samt välkomnar fler företag om de vill vara med och sponsra oss.

 

Välkommen att bli en del av vår fantastiska förening!

 

 

Sala Simsällskap - medlemsgrupp
2025-04-23

Hej Alla Medlemmar!

Vår Facebooksida "Sala Simsällskap - medlemsgrupp" är en grupp endast för våra medlemmar och vårdnadshavare till våra unga simmare. Därför kommer vi från 4 maj att börja plocka bort de som inte har ett aktivt medlemskap (förutom vårdnadshavare som finns angivna till en specifik simmare i SportAdmin) i Sala Simsällskap. Vill man hänga kvar i gruppen kan man göra detta genom att man tecknar ett Stödmedlemskap för 250 kr och därmed fortsätta stötta oss och även ha tillgång till filmer och bilder som publiceras från vår verksamhet. Då våra medlemmar tackar JA eller NEJ till att vi får publicera dem med bild i vårt forum ska vi också hålla oss till de som är våra medlemmar i praktiken i denna grupp.

Är man medlem i Sala Simsällskap men inte har tillgång till vår medlemssida redan, sök på "Sala Simsällskap - medlemsgrupp" och be om att få gå med.

Bli stödmedlem genom att klicka på länken https://sportadmin.se/book/?F={84FC2AB1-1DE4-47C2-B668-AFF6B93D36A1}

Skriv in din e-post adress, välj "gå vidare" och under "Visa alla kategorier", välj "övrigt. Du behöver logga in med din e-post och du kommer få en kod för att komma in i systemet.

Sportlotter
2025-04-17 12:01

Sportlotter har nu delat ut under ca 1 månad. Det finns många kvar och utdelningen pågår fram till juni. Passa på och ta upp beställningar och hämta vid en träning från Malin Boman, Janna Hall Fensbo, Jessica Nordström eller Ann Enstedt.

Det är en mycket lättsåld och prisvärd lott som innehåller 3 fina ingredienser:
1. Dubbel skraplott – med fina vinstchanser där man kan vinna både bilar, resor och kontanter. De mindre vinsterna löser man enkelt in i matbutiker.
2. Sveriges största rabatthäfte i mobilen Sportlotten Deals ingår – ta del av massor med fina rabattkuponger från företag, inte bara härifrån utan i hela Sverige!
3. Fysiska rabattkuponger = Pengarna tillbaka direkt! På baksidan finns fyra fantastiska rabatterbjudanden från några partners. På en enda kupong har man fått tillbaka pengarna på lotten.
• ICA Åkrahallen – 50 kr rabatt när du handlar för minst 500 kr
• Intersport Sala – 20 % rabatt på ett köp
• Ewerlöfs – 20 % rabatt på ett köp
• Café Jernvägen – 15 % rabatt på notan 


Lottpriset är 50 kr styck och vi behöver hjälpas åt. Lyckas vi sälja alla 1000 lotter får vi dessutom 2000 kr i bonus. Vi lyckades 2023 men inte 2024. Vi behöver hjälpas åt enligt nedan och vi önskar att 
ni säljer minst detta antal per ”simmarfamilj”: 
- Mästerskapsgruppen minst 5 lotter
- Tävlingsgrupp yngre och äldre minst 5 lotter
- Teknik minst 5 lotter 
- Alla övriga grupper - vattengympa, crawl och simskolan - minst 2 lotter
Lotterna betalas direkt vid utdelning!

Träningar under påsklovet
2025-04-16

Vi har tyvärr begränsade möjligheter att ha simträningar/simskola/vattengymnastik under påsklovet, följande gäller 17-21 april:

Torsdag 17 april - träningar som vanligt

Fredag 18 april - inga träningar

Lördag 19 april - träning för Mästerskap och tävling 09.00-11.00

Söndag 20 april - inga träningar

Måndag 21 april - inga träningar

 

Bergslagslyftet
2025-03-11 09:16

Vi är en av många föreningar som fått ta del av Bergslagslyftet 2025. Med stöd från LF Bergslagen kan vi fortsätta vara en levande förening och erbjuda glädje, gemenskap och en meningsfull fritid för barn och unga. Med bidraget kommer vi att utbilda unga ledare och därmed stärka föreningens utveckling och framtid.
Tack LF Bergslagen för att ni lyfter oss som lyfter andra!

Bidrag från Leader Nedre Dalälven
2025-02-28 11:46

Genom Leader Nedre Dalälven (en ideell organisation som arbetar för lokal utveckling och finansieras av EU, svenska staten, region Gävleborg och nio kommuner, däribland Sala) ansökte Sala Simsällskap om bidrag enligt "paraplyprojekt för idrott, hälsa och livskvalitet", som skulle genomföras innan februari månads utgång. Vilket vi erhöll!!

Genom det har Sala Simsällskap under torsdagen på sportlovet haft en öppen "Prova-på-dag" för våra icke medlemmar samtidigt som vi bjöd in våra egna simmare att ta "Sarah Sjöström" simmärket på drop-in. I samband med detta fick vi också bidrag för att köpa simutrustning; snorklar, uppvärmningsmattor, strechcords, dykbollar och dykringar som vi också kommer ha stor nytta av i vår ordinarie verksamhet.

Vi är grymt tacksamma för det!!

Två simmare som provar snorklar för första gången!

 

 

Sala Simsällskap kallar till Årsmöte 2025
2025-02-06 10:11

Sala simsällskap kallar till Årsmöte 2025

 

Plats: Konferensen i Lärkhallen

Tid: Lördagen den 15 mars kl. 11.30

 

Valberedningen har även startat sitt arbete.

Är du intresserad av att vara en del av styrelsen eller har du förslag på någon som skulle passa? Det kan vara någon som är aktiv i föreningen, en förälder eller någon som känner engagemang på annat sätt.  

Det är roligt, givande och utvecklande att vara med i vår styrelse och framförallt behöver vi dig för vår fortsatta långsiktiga framtid.  

 

Kontakta valberedningen. 

 

Anders Björner

anders.bjorner@peab.se

Viktigt meddelande till berörda av SportAdmins personuppgiftsincident
2025-02-06 10:04

Viktigt meddelande till berörda av SportAdmins personuppgiftsincident. Till meddelandet

Ladda ner medlemsappen
Facebook
Nyheter från våra grupper
Vuxencrawl-grupp, 05/07 14:42 
Sala Sparbanks Silverdopp, 21/03 13:39 
Vuxencrawl-grupp, 11/12 12:11 
 
HUVUDSPONSOR
Sala SS Swish
Beställ klubbkläder
Sponsorer och Samarbetspartners
Sponsorer Swim of Hope 2025